Sztuka konwersacji

 

 

Właścicielem i wydawcą bloga eWKratke jest Fundacja Dom Kultury.

 

Dyskutowałyśmy o trudnej sztuce konwersacji. W teorii jest nadawca i odbiorca, a w praktyce szereg czynników, które wpływają na jakość komunikowania się i stopień rozumienia innych. Uczestniczki zostały poproszone o wymienienie barier, które mogą zakłócić skuteczne komunikowanie się. Rozmawiałyśmy o warunkach skutecznej komunikacji i o technikach aktywnego słuchania.

Sprawdziłyśmy jaki mamy styl komunikowania się z innymi i jak reagujemy w sytuacjach trudnych.

Na koniec sprawdzałyśmy umiejętność słuchania, Uczestniczki poradziły sobie wzorowo, odkryłam nawet przewodniczkę w tym zadaniu.

Oby wszystkie ćwiczone umiejętności były skutecznie wykorzystywane w codziennym życiu, w małej więziennej społeczności. Wspólnie doszłyśmy do wniosku, że każda z nas ma realny wpływ na kształtowanie życia, trzeba tylko chcieć w nim uczestniczyć.

Katarzyna Nawrocka

Komunikacja powinna być jasna i zrozumiała. Mamy komunikację werbalną czyli słowną. Powinnyśmy jasno i sprecyzowanie wyrazić w słowach czego oczekujemy od drugiej osoby. Mamy też komunikację niewerbalną czyli np. gesty, mimikę, ton w jakim się komunikujemy z drugą osobą. W komunikacji między ludźmi powinniśmy sprecyzowanie używać komunikatu JA! Zadawać pytania, jeżeli się nie rozumie- dojaśniać. Myślę, że w jasnej komunikacji każdy powinien jasno wyrażać siebie, bardzo bezpośrednio, ale bez obrażania innych.

MASERATTI

        ♦        

Najważniejsza w rozmowie z człowiekiem jest chyba postawa. Postawa drugiego człowieka zachęca (lub nie) bym w ogólne do niego podeszła. Ważny dla mnie jest wyraz twarzy, gestykulacja i tembr głosu. Kiedyś lubiłam stwierdzenie, „gadać można z każdym, rozmawiać z mało kim”- uważam się za dobrego słuchacza, ale również za gadułę. Lubię kontakt z ludźmi spokojnymi i to mnie też uspokaja. Rozmowa, to nic innego, jak chęć dwóch osób by chcieć mówić, by chcieć słuchać i rozumieć (nie tylko potakiwać). Rozmowa, to też pobieranie lekcji i szanse na wypowiedzenie nawet odmiennego zdania. Niekiedy usłyszenie własnego głosu potwierdza pewność wypowiedzi.

PEŁNOLETNIA

Komunikacja? Płaszczyzna porozumienia. Często sztuką jest droga do znalezienia tej płaszczyzny. Okazuje się, że pomimo dobrych chęci z obu stron „nadajemy” na innych falach (UKF i FM 😉 ) Odnalezienie płaszczyzny wymaga dobrych chęci, wyrozumiałości, empatii, zrozumienia i wysłuchiwania drugiej strony. Bo słuchać nie zawsze znaczy zrozumieć.

BELLA i KACZOREK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *