Grudzień – miesiąc refleksji!

Właścicielem i wydawcą bloga eWKratke jest Fundacja Dom Kultury

Kartka z kalendarza Fundacji PRZEKRÓJ, fot. M. Brus

Zakładam, że podobnie jak ja możecie być znudzeni ,,entymi’’ radami dotyczącymi tego, że koniec roku jest najlepszym czasem na to, aby stworzyć sobie plan na nowego siebie. Kojarzy się to z długą listą planów i postanowień, które w większości nie są przez nas realizowane, a nawet często zapomniane.

Jednak będąc osadzonym w zakładzie karnym, człowiek ma czas na to, aby przemyśleć sobie nie tylko swoje błędy, ale także całe swoje życie. Mamy czas na to, żeby przewartościować swoje priorytety. Często gęsto bywa tak, że ,,coś” sobie postanowiliśmy, a później odchodziliśmy od swoich postanowień. Zbierzmy siły w sobie i wykorzystując koniec roku w TAKIM MIEJSCU JAK ,,TO”, podsumujmy go!

Spróbujmy spojrzeć na swoje doświadczenie tym razem z wdzięcznością, pamiętając, że każde doświadczanie, nie tylko to dobre, ale także to złe wzbogaca nas wewnętrznie – przecież wszyscy popełniamy błędy, najważniejsze jest to, jak je naprawiamy. Dzięki takiemu podejściu będzie też nam łatwiej spojrzeć na siebie łagodniejszym okiem i może to spowoduje, że tym razem będziemy bardziej asertywni w swoich postanowieniach.

Od zawsze było wiadomo, że na sukces trzeba sobie zapracować, a to wymaga czasu i cierpliwości. Niczego nie osiągniemy pstryknięciem palcami. Dążę do tego, że powoli, małymi kroczkami możemy też osiągnąć sukces z naszymi noworocznymi postanowieniami względem siebie. Nawet jeśli teraz nasze życie jest niełatwe, to i tak są rzeczy, za które możemy być wdzięczni. Mimo, że znalezienie czegoś pozytywnego w całym tym chaosie jest trudne, osobiście uważam, że uczucie wdzięczności do swojego życia jest najważniejsze. Jeśli trudno nam wymyślić, za co możemy być wdzięczni, postarajmy się podziękować za miniony dzień, za to co się w nim dobrego wydarzyło. Szukajmy plusów różnych wydarzeń z minionego dnia; nawet jeśli jakieś zdarzenia mogły być dla nas przykre, spróbujmy wynieść z nich jakieś pozytywne doświadczenia, aby w przyszłości w podobnej sytuacji postąpić inaczej… lepiej. Pamiętajmy też, że nie zawdzięczamy sobie wszystkiego – spotkaliśmy w swoim życiu wielu ludzi, którzy nam pomogli. Doceńmy ich. Umiejętność doceniania innych ludzi buduje w nas dużo dobrych cech, dzięki którym w przyszłości stajemy się lepsi. Na koniec podziękujmy sobie. Znajdźmy cechy charakteru, za które się lubimy, a potem cechy, które uważamy, że powinniśmy w sobie zmienić. Obiecajmy sobie to, że kolejny dzień będzie drogą do lepszego JA.

Życzę Wam Szczęśliwego Nowego Roku. Trzymam kciuki, aby udało się Wam wytrwać w Waszych postanowieniach.

Krecik 🙂


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –państwowego funduszu celowego.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tablica-ministerialna-bloga-1024x680.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plakat-informacyjny-ewkratke-cdr-724x1024.jpg

Wesprzyj działania w więzieniach Fundacji Dom Kultury wpłacając 25 zł online: https://platnosci.ngo.pl/c/1991/ lub przelewem na konto Fundacji: 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *