List od “Jedynki”

Rysunek autora z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich

Właścicielem i wydawcą bloga eWKratke jest Fundacja Dom Kultury

Gazetka więzienna „Jedynka”

Drogie „W KRATKĘ”!

Zaproszenie przyjęte. Jest to wprawdzie z lekka paranoiczne, gdy Bractwo w kratkę (uwięzieni) „wtranżala się” w literacką „W KRATKĘ”. Natomiast całkiem na poważnie, słowo BARDZO DZIĘKUJEMY jest zdecydowanie na miejscu. Pora na niewielką prezentację.

W 2002 roku kierownictwo jednostki wyraziło aprobatę dla inicjatywy osób osadzonych w Zakładzie Karnym Nr 1 w Strzelcach Opolskich, przedmiotem której było stworzenie czasopisma. Grupa skazanych, zawiązana na tę okoliczność, w Zespół Redakcyjny – ruszyła z impetem i w krótkim czasie stworzyła miesięcznik „Strzelecka Jedynka”, który pomimo zmian personalnych (skazani opuszczający więzienne mury…) jest wydawany, po dzień dzisiejszy. Oczywiście był okres hossy, jak i bessy; lepszego oraz gorszego pisania.

Na przełomie 2022/23 roku nastąpiła zmiana kadrowa w osobie opiekuna pisma, jednocześnie zmieniły się „ręce do pracy”. Najłatwiejsza jest kosmetyka, więc na początek nożyczkami odcięliśmy zbędny przymiotnik w tytule i została „JEDYNKA”. Pogrzebaliśmy ciut w przyjętym pierwotnie algorytmie i pracujemy. Niejako na marginesie staramy się wpływać na kształt kultury w naszej jednostce. Bierzemy udział i zachęcamy do wszelakiej aktywności w domenie kultury więziennej. W nieskromności nabytej możemy powiedzieć, że część z nas jest laureatami konkursów literackich organizowanych w przestrzeni penitencjarnej. Zaczyn dobry … oczekujemy owoców.

„W Kratkę” wpadła nam w oko dawno. Edytorsko poza ligą więzienną; niemniej zazdrość nie przesłoniła nam rozsądku. Traktujemy zaproszenie niezwykle poważnie, spróbujemy sił i postaramy się odnaleźć w ramach współpracy z „W Kratkę”.

Nie znamy klucza wykładniczego „W Kratkę”, tego przysłowiowego wspólnego mianownika, chyba że stanowi go fakt, iż łamy wypełniają teksty parających się piórem więźniów. Wysyłamy próbkę naszego pisania. Nie ukrywam, że spotkanie online – zapewne uzupełni naszą wiedzę o projekcie jakim jest „W Kratkę”.

STARSZY WYCHOWAWCA DZIAŁU PENITENCJARNEGO

Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich

ppor. Krzysztof Fijałkowski


Wesprzyj działania w więzieniach Fundacji Dom Kultury wpłacając 25 zł przelewem na konto Fundacji: BNP Paribas Bank Polska S.A. 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *