

Aby podejmować decyzje dotyczące określonej grupy, należy ustalić priorytet. Np: wspólne dobro. To cel, wokół którego zjednoczymy się w dążeniu do jego osiągnięcia. Poprzez współdziałanie w tej określonej domenie. Jeżeli będzie to współdziałanie skoordynowane i umożliwimy każdemu zainteresowanemu określenie się, ustosunkowanie względem jego opinii, poglądu, czy potrzeb wypracujemy możliwie najlepszy plan działania. Na tej podstawie możemy wybrać najlepszy, najbardziej właściwy punkt widzenia i na tym oprzeć działania.
Przyjęcie tych reguł pozwoli na sprawne i sprawiedliwe osiągniecie celu postawionego grupie. Na pozór to nic trudnego, jednak bez chęci współdziałania i otwartości na indywidualne poglądy może okazać się nieosiągalne… Korzystajmy z prawa do głosu i słuchajmy co mają do powiedzenia inni.
Wspólnym dobrem dla grupy może być zdolność do samoustanawiania schematów działania danej grupy. To ma na celu umocnienie i scementowanie więzi, które tę grupę stanowią. Nie zapominajmy o tym, że demokratycznych reguł nie można stosować jednoosobowo.
Rafael T. Bezpański
Demokracja bezpośrednia jest utopią. Człowiek jest istotą stadną, a stado ma zawsze przywódcę. Niemożliwe jest podejmowanie wszystkich decyzji “referendalnie”. Uważam, że każdy człowiek jest w różnym stopniu – ale jest- egoistą, a egoiści wolą sami podejmować decyzje, zwłaszcza bezpieczne!
Istnieje również cecha człowieka taka jak strach, ta cecha skłania część społeczeństwa lub jednostki do oddania decyzyjności innym (tzw. trudne decyzje).
Wiedza jest także kryterium podejmowania decyzji. Racjonalizm podpowiada nam, aby w pewnych dziedzinach, w których nasza wiedza jest ograniczona ,oddać decyzyjność tzw. specjalistom w danej dziedzinie.
Maniek
Wspólne decydowanie jest to w tutejszym miejscu dość trudne, często dominuje tutaj liczba lat pobytu, status przestępczy, status finansowy, siła, autorytet przestępczo-więzienny, autorytet życiowy.
- Porozumienie jest możliwe podczas wspólnego ustalenia wewnętrznych zasad panujących w danej celi mieszkalnej (głosowanie, każdy się może wypowiedzieć).
- Porozumienie może być trudne w przypadku, kiedy ktoś ma z czegoś jakąś osobistą korzyść.
- Rozbieżne charaktery utrudniają wspólne decydowanie, ale to wszystko to indywidualny przypadek danego grona osób.
Czasami z niesprawiedliwością osadzeni się po prostu godzą, zetknąłem się z takim problemem. Była to forma bardzo inteligentna, umiejętnie zainicjowana, która trwała dłuższy czas. Była to forma nękania kogoś, przymuszania do określonego zachowania, o czym się dowiedziałem po jakimś czasie i za wszelką cenę postanowiłem się z tym problemem zmierzyć. Nie było to łatwe zadanie, ale doprowadziłem do sprawiedliwego podziału między osadzonymi. Choć jest tu grono osób, którym się to nie podoba, ponieważ utracili swoje przywileje, ale teraz są wszyscy “JEDNAKOWO” traktowani. Są zadowoleni i nie zadowoleni.
MP82
Podejmowanie decyzji jest zależne od danej sytuacji, w której się znajdujemy i czy mamy doświadczenie w danej dziedzinie. Wolę samodzielnie podejmować decyzje, lecz czasem jest to niemożliwe i trzeba zasięgnąć opinii innych, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie, ponieważ nikt nie wie wszystkiego, poza tym ludzie mają różne spojrzenie na daną sytuację. Dlatego dobrze jest spojrzeć okiem innych osób i podjąć decyzję razem.
Wiśnia
Wspólne dobro jest to podejmowanie decyzji, które będą pasowały jednej osobie lub grupie osób, np. wspólny remont domu z żoną, ma być ładnie, funkcjonalnie i pasować jednej i drugiej osobie. Czyli po podjęciu wspólnej decyzji, dla wspólnego dobra.
Jak decydujemy razem
– musimy znaleźć wspólny kompromis,
– musimy znaleźć większość,
– głosujemy
– gry (kto wygra, decyduje), np. oglądanie telewizji (kto ma pilot, decyduje ????),
– w dniu dzisiejszym wyłączamy światło (nie muszę wtedy ściszać radia),
– odbieram śniadanie, bo pierwszy wstaje ????,
– trzeba znaleźć wspólne zainteresowania (sport, literatura, filmy),
– a najpierw decydować samemu ????
GAL
Najważniejsze jest ustalenie zasad zgodnych z regułami, na które zgodzą się wszyscy uczestnicy grupy. Zasady te zostaną zaakceptowane przez wszystkich. Wybór tych zasad odbędzie się na podstawie głosowania, powstanie zestaw zasad, a wynik tych zasad będzie akceptowany przez ogół.
W procesie podejmowania decyzji u mężczyzn najważniejsza jest odwaga w jej podjęciu. A ta odwaga wynika z wiedzy, kompetencji i umiejętności osoby, która decyzję podejmuje. Podejmując decyzję osoba ta jest świadoma skutków jakie będzie ona miała, jak na nią wpłynie, jak wpłynie na otoczenie oraz jakie będą implikacje wynikające z tej decyzji.
Samo podjęcie decyzji jest już aktem odwagi, bo została ona podjęta, jakakolwiek by ona nie była. Ocena tej decyzji pozostaje w kompetencji świata zewnętrznego. Co się stanie, to się stanie, ale decyzja została podjęta i czyn został wykonany (na podstawie tej decyzji). A osoba miała tą odwagę aby ją pojąć!!!
Piotr
Moim zdaniem wspólna decyzja nie zawsze wychodzi, zależy gdzie i z kim w danej sytuacji się znajdujemy… czego wspólne dobro ma dotyczyć. Każdy człowiek ma odmienne zdanie, dlatego zawsze będzie ciężka droga do tego, aby podążać do jednego celu i ten cel zrealizować, ponieważ zawsze coś stanie ku temu na przeszkodzie. To wszystko co mam do powiedzenia o wspólnej decyzji.
Dawidek
Teksty powstały na zajęciach prowadzonych przez Agatę Czarnacką w więzieniu w Areszcie Śledczym Warszawie – Białołęce.
Wesprzyj działania w więzieniach Fundacji Dom Kultury wpłacając 25 zł przelewem na konto Fundacji: BNP Paribas Bank Polska S.A. 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001