O buddyzmie i medytacji

 Budda ze świątyni w Tajlandii, fot. Katarzyna Prokop
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie FDK-SNO-1024x399-1.jpg
Właścicielem i wydawcą bloga eWKratke jest Fundacja Dom Kultury

Witajcie Czytelnicy eWKratke

Na początek chciałabym się z wami podzielić tym, iż ostatnio byłam na zajęciach zorganizowanych przez Fundację Dom Kultury, które bardzo mi się podobały. Były o tematyce buddyzmu i medytacji. Ta tematyka bardzo mnie zaciekawiła, bo jak wiecie ja się tym trochę interesuję, pasjonuję oraz ciekawi mnie ta kultura i religia. A ja mam trochę doświadczenia i informacji na ten temat, bo to fajna sprawa jest, ale też wiem, że niektórzy myślą i uważają, że jest to okultyzm, ale to nie jest tak. Medytacja buddyjska pomaga na różne schorzenia takiego typu jak:

  • Depresja
  • Zmniejsza stres
  • Zwiększa kreatywność
  • Zmniejsza drażliwość
  • Poprawia pamięć
  • Poprawia stabilność emocjonalną
  • Poprawia samoocenę
  • Redukuje wahania nastroju
  • Poprawia jakość snu.

A teraz napisze Wam parę informacji na temat buddyzmu. A więc buddyzm jest jedną z głównych religii świata, zarówno pod względem zasięgu geograficznego, jak i wpływu socjo-kulturowego. Chociaż jest największą religią „wschodu”, to jednak staje się coraz popularniejszą w świecie „zachodnim”. Jest wyjątkową religią jeśli chodzi o jej zasady, chociaż ma wiele wspólnego z hinduizmem, w obydwu bowiem naucza się o karmie (etyce przyczynowo skutkowej), maji (iluzoryczności natury otaczającego świata) oraz samarze (cyklu reinkarnacji). Buddyści wierzą, że ostatecznym celem życia jest osiągnięcie „przebudzenia”. Buddyzm jest dziś dość mocno zróżnicowany, aczkolwiek istnieją dwie główne szkoły Therarada i Mahajama. Therarada jest formą monastyczną, która skupia się na całkowitym przebudzeniu i nirwanie dla mnichów, podczas gdy buddyzm Mahajama rozpościera swój cel przebudzenia na część laicką – osoby nie będące mnichami. W tych kategoriach można znaleźć kilka odłamów, m.in. Tendai, Vajrayana, Nichiren, Singon, (Shingon). Ważne jest aby osoby, które nie pochodzą z kręgów buddyjskich, a chcą zrozumieć buddyzm, nie skupiały się na szczegółach każdej konkretnej szkoły buddyjskiej, ponieważ każda z nich opiera się na klasycznym i historycznym buddyzmie. Buddyzm naucza, że nirwana jest najdoskonalszym stanem istnienia, stanem czystego istnienia, które jest osiągalne konkretnymi sposobami u różnych osób. Nirwana przeciwstawia się racjonalnemu wytłumaczeniu i logicznemu porządkowi, dlatego nie może być nauczana, jest tylko uświadamiana.Zupełnie inaczej, aniżeli nauczanie Jezusa na temat nieba – jest dość szczegółowe. Jezus naucza, że nasze ciała fizyczne umrą, lecz nasze dusze powstaną z osobistych dusz, gdyż własne „ja” i ego jest iluzją. Dla buddysty nie istnieje miłosierny Ojciec Niebieski, który posłał swego syna, aby umarł za nasze dusze, dla naszego zbawienia, byśmy mieli drogę do jego chwały. Z tego właśnie powodu buddyzm nie jest dla wszystkich. Więc to tak pokrótce napisałam Wam o medytacji i buddyzmie, to co ja wiem z własnego doświadczenia i posiadanych informacji na ten temat.

Mysza


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 05_znak_uproszczony_kolor_biale_tlo-1-1024x288.png

Wesprzyj działania w więzieniach Fundacji Dom Kultury wpłacając 25 zł przelewem na konto Fundacji: BNP Paribas Bank Polska S.A. 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *