

Brak wiary w siebie, który towarzyszył mi od najmłodszych lat przez długi czas był dla mnie w życiu prawdziwą przeszkodzą. Obawa przed porażką często powstrzymywała mnie przed realizację marzeń i hamowała, gdy chciałam spróbować czegoś nowego. Wreszcie jednak po wielu latach walki i z pomocą mojego męża nauczyłam się radzić sobie z tym problemem – stałam się bardziej pewna siebie i uwierzyłam, że może odnieść sukces.
Pewność siebie jest związana z wiarą w słuszność własnych sądów i możliwość odniesienia sukcesu w życiu. Jej brak sprawia, że zupełnie niepotrzebnie szukasz aprobaty innych i oglądasz się na ich opinie. Część osób może wierzyć w siebie w niektórych obszarach życia, a w innych czuć się niepewnie, dlatego ważne jest, by wyodrębnić te sfery, nad którymi powinnaś popracować. Ideałem jest pozytywne lecz realne spojrzenie na własne możliwości ( nadmierna pewność siebie nigdy nie jest dobra!).
Często jednak może to być trudne do wyważenia zanim zaczniesz działać powinnaś zrobić krok w tył, by zobaczyć w jakim miejscu się znajdujesz, jakie są twoje mocne i słabe strony i w jakich obszarach brakuje Ci wiary w siebie. A kiedy zidentyfikujesz dziedziny nad którymi powinnaś popracować, tych kilka porad i praktycznych wskazówek pomoże Ci uwierzyć w siebie.
NIE MUSISZ BYĆ TAKA JAK INNY BY CIĘ AKCEPTOWANO !
W życiu często najłatwiej jest po prostu być takim samym jak inni. Ale na dłuższą metę wcale nie uczyni Cię szczęśliwszą. Naucz się kochać siebie taką jaką jesteś i pozwól sobie robić wszystko dzięki czemu czujesz się spełniona, bez względu na to co myślą inni – oto klucz do szczęścia i wiary w słuszność życiowych wyborów !
ZARYZYKUJ!
Podjęcie ryzyka może budzić lęk, ale to jedyny sposób, by zacząć robić coś nowego. Opuść swoją strefę komfortu. Nawet jeśli nie uda Ci się osiągnąć tego co sobie założyłaś, sam proces dążenia do celu jest doświadczeniem budującym wiarę w siebie.
DOCEŃ WYSIŁEK A NIE KOŃCOWY REZULTAT
Osoby, które nie wierzą we własne siły, często koncentrują się na porażkach lub końcowych rezultatach starań. Tymczasem jeśli docenisz swe wysiłki i postęp jaki zrobiłaś poczujesz się pewniejsza siebie. Świadomość, że próbowałaś i coś osiągnęłaś jest dużo lepsza dla wiary w siebie, niż krytykowanie się za to, że nie zrealizowałaś pierwotnych założeń.
KONCENTRUJ SIĘ NA SWOICH MOCNYCH STRONACH TALENTACH I NA NICH OPIERAJ WIARĘ W SIEBIE.
Każda z nas ma słabe strony i dlatego w niektórych obszarach brak nam pewności siebie. Skup się na tym w czym jesteś dobra i przypominaj sobie o swoich zaletach i za każdym razem, gdy dopadną Cię czarne myśli. Pamiętaj też, że ciężka praca może zamienić słabość w siłę ! Jeżeli zaczniesz się zagłębiać w dziedziny w których czujesz się kompetentna albo ćwiczyć umiejętności, których Ci brak, nie tylko zwiększysz wiedzę i zdobędziesz doświadczenie, ale też wzrośnie twoja ogólna wiara w siebie.
NAUCZ SIĘ PRZYJMOWAĆ KOMPLEMENTY Z WDZIĘKIEM.
Nic tak nie obnaża braku wiary w siebie jak nieumiejętność przyjmowania pochwał i wyrazów podziwu. Gdy nauczysz się przyjmować komplementy z uśmiechem i wdzięcznością zaczniesz w nie wierzyć i czuć się ze sobą dobrze.
Pamiętaj, by się uśmiechać – uśmiech pozwala stworzyć złudzenie pewności siebie.
W ten sposób zwiedziesz nie tylko innych, ale również samą siebie. SERIO, SERIO.
Uśmiechaj się kiedy jesteś zdenerwowana. Dzięki temu poczujesz się lepiej, a ludzie wokół dojdą do wniosku, że wcale nie przejęłaś się tym co zaszło. Przybierz przy tym pewną siebie postawę, gdyż naukowo dowiedziono , że mowa ciała ma bezpośredni wpływ na stan umysły. By poczuć się pewniej przyjmij „silną” pozę. Wyprostuj się, oprzyj ręce na biodrach i unieś wysoko głowę. Zgarbione plecy i ramiona skrzyżowane w obronnym geście uchodzą za postawę zdradzającą słabość. Kiedy czujesz się zdenerwowana powinnaś unikać takiej postawy, gdyż ,mogłaby ona tylko nasilać niepokój i niepewność.
Ciche mówienie, mamrotanie pod nosem i zacinanie się natychmiast zdradzają, że czujesz się niepewnie. Zatem staraj się mówić głośno i wyraźnie, bo to kolejna oznaka pewności siebie. Gdy mówisz do ludzi spróbuj wypowiadać słowa spokojnie i stanowczo. To pozwoli Ci ukryć nieśmiałość i zaoszczędzi zawstydzającej konieczności powtarzania tego, co powiedziałaś w sytuacji, gdy już i tak jesteś zdenerwowana.
Będę mocno trzymać kciuki za powodzenie Waszej misji pt. „Uwierz w siebie”.
Życzę wytrwałości w dążeniu do obranych celów.
Kinia
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wesprzyj działania w więzieniach Fundacji Dom Kultury wpłacając 25 zł przelewem na konto Fundacji: BNP Paribas Bank Polska S.A. 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001